TOP 09 bude chtít na dnešní schůzi předřadit bod Informace vlády ke strategii očkování a dostupných vakcínách. Vláda musí vysvětlit, jak je možné, že očkování populace skandálně vázne. V posledních 30 dnech očkovala denně v průměru jen necelých 16 tisíc lidí.
Vládní očkovací strategie počítá podle slov ministra zdravotnictví s tím, že je stát „schopen očkovat i výrazně přes 100 tisíc lidí denně, využijeme-li všechny naše kapacity“. Nicméně realita tomu neodpovídá ani zdaleka. „Jsme na tom nejhůře na světě z hlediska počtu obětí i šíření viru. Očkování obyvatel váznout nesmí, chceme-li tedy ochránit zdraví našich blízkých, vrátit ekonomiku i život do dřívějších kolejí. Odpovědná je za to vláda a selhává nejenom po stránce distribuce vakcín. Ba co hůř, snaží se odpovědnost hodit na hejtmany, opozici a veřejnost,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Každý den lockdownu nás stojí podle ekonomů čtyři až pět miliard korun. Vakcína je jedinou brzdou pádu do ještě hlubší krize,“ dodává poslankyně Pekarová Adamová.
Co musí vláda jednoznačně, pochopitelně a okamžitě vysvětlit?
- Jak je možné, že ve všední dny je naočkováno pouze necelých 22 tisíc lidí denně?
- Proč skutečný počet naočkovaných vůbec neodpovídá vládní strategii?
- Proč se neočkuje mnohem více také o víkendech?
- Proč má Česká republika ve střední Evropě nejméně proočkovaných lidí na 100 obyvatel?
V čem vláda zásadně selhává?
- Za posledních 30 dnů byl denní průměr očkovaných 21 525 ve všední dny a pouze 4 550 o víkendech.
- Podle vládní strategie mělo být k dnešnímu dni proočkováno 1,203 milionu obyvatel, ve skutečnosti 0,829 milionu tzn. pouze 69 % oproti plánu.
- Česká republika má proočkováno 7,75 lidí na 100 obyvatel, kdežto Německo 8,74 a Polsko dokonce 10,44.
Chceme finančně ocenit dobrovolníky
Poslanec Jan Jakob připravil novelu zákona o kompenzačním bonusu, která zohledňuje práci dobrovolníků pomáhajících během pandemie. „Lidé, kteří aktivně pomáhají během pandemie, si nezaslouží byrokratickou zátěž. Připravili jsme proto novelu, která dobrovolníkům umožní prostřednictvím jednoduchého formuláře získat kompenzační bonus. Jejich žádosti bude vyhodnocovat příslušný finanční úřad,“ dodává Jan Jakob.