Poslanci vládní koalice před začátkem dnešního jednání představili priority, které chtějí tento týden ve Sněmovně projednat. Cílem je po předchozích dlouhých jednáních schválit méně kontroverzní body, na nichž je shoda i s částí opozice. Projednat se má novela státního rozpočtu, působení našich vojsk v rámci NATO, tisky z ministerstva zemědělství, novela zákona o veřejných zakázkách či novela zákona o státní službě.
„Snažili jsme se seřadit program tak, abychom se po dvou divokých schůzích pokusili věci posunout. Vybíráme proto spíše méně kontroverzní body, na kterých bude shoda, abychom nezatěžovali předvolební atmosféru dalšími politickými střety. Zítra ráno nás čeká bod působení našich vojsk v rámci NATO do roku 2025. To je bod paní ministryně Černochové, na kterém panuje konsensus i s hnutím ANO. Druhý bod se týká smlouvy s Katarem. Plyn potřebujeme a čím rychleji uzavřeme smlouvu, tím je větší pravděpodobnost, že sem dorazí katarský emír a budou probíhat další jednání,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
„Dnes nás v Poslanecké sněmovně čeká několik tisků z dílny ministerstva zemědělství. Za prvé se jedná o novelu zákona o zemědělství a o SZIF. Jde o nutnou úpravu legislativy, která umožní vyplácení dotací pro zemědělce skrze nový strategický plán společné zemědělské politiky EU. Přijetí nového strategického plánu čekáme na podzim. Za druhé probereme zákon o rostlinolékařské péči, která zavádí povinnost označovat přípravky na ochranu rostlin pro profesionální uživatele. V neposlední řadě je důležitý zákon o významné tržní síle. Ten ÚOHS umožní kontrolovat, zda nedochází ke zneužití významné tržní síly na vertikále zemědělec–potravinář–obchodník. Vláda tak napraví resty minulého kabinetu, který tuto normu nezvládl přijmout,“ vyjmenoval část agendy předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.
„Schválený státní rozpočet obsahuje schodek 280 miliard korun, ale už když jsme ho schvalovali, bylo zřejmé, že bude nezbytné ho novelizovat. Mimo jiné kvůli válce na Ukrajině a s tím související inflací či zdražováním energií. Novela rozpočtu na tyto problémy reaguje. Musíme především pomoci lidem, kteří jsou zasaženi růstem ceny energií. Novela obsahuje například 17 miliard navíc na úsporný tarif nebo 8 miliard na nákup plynu do zásobníků, abychom byli připraveni na zimu,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.
„Kromě mnohých zákonů budeme projednávat v pátek ve třetím čtení malou novelu zákona o státní službě, která řeší ty nejakutnější problémy, které se při aplikaci zákona ukázaly. Z těch nejdůležitějších bych zmínil zjednodušení výběrových řízení a jejich větší otevření lidem mimo státní správu či stanovení funkčních období tzv. představených," okomentoval předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Josef Cogan.
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek představil návrhy předložené Ivanem Bartošem, vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj: „Třetím bodem na dnešním programu by měl být návrh na zřízení digitální a informační agentury DIA. Digitální služby státu nejsou zdaleka tak přívětivé, jak jsme zvyklí např. při komunikaci s bankou nebo při objednávání zboží. Potřebujeme proto, aby existovalo místo, které pomůže nastavit služby přesně tak, jak mají fungovat. Zastaralé interní systémy a postupy státu v této oblasti nás stály stamiliony korun. Jde například o přípravu zakázky na digitální stavební řízení, systém pro mýtné za 300 milionů z minulého volebního období a také došlo ke komplikacím při vyplácení pětitisícové dávky pro rodiny v důsledku morálně zastaralých systémů Ministerstva vnitra. Krize s energiemi a s covidem dokazují, že stát potřebuje někoho, kdo je schopen v řádu měsíců vytvořit informační systémy zvládající např. testování a trasování, v současnosti pak řešíme distribuci energií a informace o jejich dostupnosti. Dalším bodem MMR je novela zákona o veřejných zakázkách, kde kromě začlenění evropských předpisů zamezíme tomu, aby se o evropské zakázky ucházely společnosti odsouzené za korupci. Novelu připravenou MMR schválila vláda na začátku června.“